מקור השם תפילין

מקור השם 'תפילין' מצוות הנחת התפילין היא אחת מתרי"ג המצוות והיא מוטלת על גברים יהודים מגיל 13 ומעלה. הציווי הוא להניח תפילין בכל בוקר של יום חול.
המצווה מוזכרת ארבע פעמים בתורה, בהן בספר דברים: "וְהָיוּ הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה, אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוְּךָ הַיּוֹם, עַל לְבָבֶךָ… וּקְשַׁרְתָּם לְאוֹת עַל יָדֶךָ, וְהָיוּ לְטֹטָפֹת בֵּין עֵינֶיךָ" (דברים ו, ו־ח). כלומר, יש לכתוב את דבריו של הבורא ולקשור אותם על היד ועל הראש.
התפילין, שמתכונתן הועברה במסורת בידי משה רבנו, נקראות "טֹטָפֹת", כחיבור של שתי מילים בשפה זרה: 'טט' ו'פת', שמשמעותן המספר 2. מכאן שלפנינו פעמיים שתיים, ולכן בתפילין יש גווילי קלף שעליהם כתובים ארבעה קטעים מן התורה.
בעוד הכינוי המקורי לתפילין במקרא הוא "טוטפות", שמן הנפוץ הוא "תפילין" לפי תרגום אונקלוס לשפה הארמית.

איך מייצרים תפילין

התפילין כוללות שתי יחידות: 'תפילין של יד' ו'תפילין של ראש'. אלו קופסאות עור שחורות ומרובעות, שתוכן חלול ומונחים בהן גווילי קלף עשויים מעור בעל חיים כשר. על גווילי הקלף כתובות ארבע הפרשיות, באמצעות קולמוס ודיו.
יש כללים מדוייקים הקובעים את צורת האותיות, חלוקת השורות, הרווחים שבין הפרשיות ועוד. תפילין שלא נכתבו לפי הכללים האלה, אינן כשרות.
מהתפילין משתלשלות רצועות עור שחורות. אלו משמשות לקשירת התפילין ולהידוקן על הזרוע ועל הראש.
ייצור התפילין הוא תהליך ממושך ומורכב שנעשֶה בעבודת יד. הוא כרוך במאמץ ודורש מומחיות רבה, החל משלב עיבוד העורות וכתיבת פרשיות התפילין, ועד לצביעתן ולגימורן הסופי.

איפה קונים תפילין?

התפילין הם תשמיש קדושה יקר, הקרוב לליבנו ומלווה אותנו כל חיינו. כשם שלא נעלה על דעתינו לקנות לנו ולמשפחתינו אביזר בטיחותי במקום שאינו מוסמך,  כך התפילין אינן יכולות להירכש בכל מקום ודרושה השגחה ומאמץ רב בכדי שתפילין יהיו כשרות לפי כל הדעות.

בית חב"ד באר שבע משווק אך ורק תפילין בעלות 'תו תקן חב"ד' הנודעות בכשרותן ובמהימנותן. 

מעוניינים שנחזור אליכם? מלאו את הטופס המצורף

דילוג לתוכן